Historia klubu


Początki klubu z Pławanic sięgają pierwszej połowy lat 90-tych XX wieku. Ostatecznie w 1993 roku w wyniku fuzji dwóch grup piłkarskich z Gminy Kamień (LZS Pławanice oraz LZS Kamień) powstał Ludowy Zespół Sportowy "Pławanice" Kamień. Jego głównymi założycielami byli Jerzy SzymańskiDariusz StockiPiotr Szymczuk, Grzegorza Weremko oraz Mariusz Muła. W owym czasie Wójtem Gminy był Kazimierz Stocki, który na prośbę pławanickiej młodzieży przychylił się do powstania LZS-u, jednocześnie zostając jego pierwszym Prezesem. Z kolei pierwszym trenerem drużyny seniorów został mianowany Dariusz Stocki, którego zadaniem było przygotowanie drużyny do zawodów w rozgrywkach organizowanych przez Chełmski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Miejscem rozgrywania wszystkich "domowych" spotkań było boisko w Pławanicach. Klub prowadził działalność społeczną, a wszystkie zyski uzyskane z organizacji zabaw i dyskotek przeznaczał na drużynę.

Fot. Kazimierz Stocki - pierwszy prezes Gminnego Klubu Sportowego "Pławanice" Kamień

 

Fot. Dariusz Stocki - pierwszy trener Gminnego Klubu Sportowego "Pławanice" Kamień

 

Ligowy start nowo powstałego klubu to występy od najniższego poziomu rozgrywkowego na terenie ówczesnego województwa chełmskiego. Zawodnicy rozpoczęli zmagania o Mistrzostwo Klasy A w sezonie 1993/1994. W swoim debiucie zespół Pławanic zajął 6. miejsce. W sezonie 1994/1995 piłkarze GKS-u uplasowali się już na 4. miejscu. Rok później klub świętował swój pierwszy sukces. W czerwcu 1996 roku zawodnicy GKS-u cieszyli się z pierwszego awansu do Ligi Okręgowej. Wówczas mistrzostwo Klasy A zdobył Hutnik Ruda-Huta, a nasz zespół zakończył swoje zmagania na 3. miejscu, które premiowało do wyższej ligi. Najlepszym strzelcem drużyny w A-Klasie był niespełna 23-letni Dariusz Stocki, który w przeciągu trzech sezonów spędzonych na zapleczu V ligi strzelił rywalom aż 102 gole! Napastnik Pławanic swoje najlepsze osiągnięcie odnotował w meczu z Ogniwem Wierzbica, kiedy to 8-krotnie wpisywał się na listę strzelców. Warto nadmienić też, że zespół z Pławanic przed własną publicznością pozostał niepokonany przez 2 lata.

Na przestrzeni lat 90-tych XX stulecia przez Klasę A przewinęło się kilkanaście nieistniejących już drużyn, z którymi rywalizowali gracze GKS-u. Były to kluby takie jak: Polesie Lubomierz, Grom Sosnowica, Start Pawłów, Kryształ Rejowiec, LZS Ludwinów, Warka Syczyn, LZS Łopiennik (później Perła Łopiennik), Tornado Krupe, Mechanik Brzeźno, LZS Jaślików, Sokół Krasnystaw, LZS Sielec, LZS Serebryszcze, Olimpik Dorohusk czy obecnie szkolący już tylko zespoły młodzieżowe - Znicz Siennica Różana.

Po trzech sezonach zmagań w A-Klasie na klub z Pławanic czekało wielkie wyzwanie organizacyjne, finansowe a w szczególności stricte sportowe. Nowym prezesem klubu został Piotr Szymczuk, którego później zastąpił Ireneusz Michalik. W swoich dwóch pierwszych sezonach w Lidze Okręgowej (grupa Chełm) drużyna GKS-u skupiła się na walce o utrzymanie. W zadaniu tym miał pomóc zatrudniony szkoleniowiec, którym został były zawodnik m.in. Zadrzewia Zawadówka i Granicy Chełm - Paweł Łapińskiktóry objął drużynę w lutym 1997 roku.

Fot. Paweł Łapiński - trener Pławanic w latach 1998-2001

 

W owym czasie pławanicki zespół reprezentuje m.in.: Dariusz KukierMirosław Muła, Robert KukierPiotr ChudobaMariusz JarczakRobert HawrylukDariusz StockiAndrzej DudkoMarian JatczakIreneusz MichalikGrzegorz WeremkoTomasz Wilczyński i Artur Stocki. Wkrótce do kadry seniorów Pławanic dołączają młodzieżowcy. Są to m.in.: Krzysztof HolukJanusz DudkoRafał BochenMichał MozarskiTomasz BochenSebastian DudkoTomasz SzymczukGrzegorz KicińskiPrzemysław KuryśMarek Neckier i Tomasz Petruk.

Sezon 1998/1999 zawodnicy GKS Pławanice Kamień rozpoczynają meczem wyjazdowym (16.08.1998 r.) z Vojsławią Wojsławice, jednocześnie inaugurując zmagania w lidze odnosząc okazałe zwycięstwo 3:0. W 2. kolejce spotkań na zespół Pawła Łapińskiego czekał pojedynek z Vitrumem Wola Uhruska. Mecz w Pławanicach zakończył się wynikiem 2:1 dla gospodarzy. Po spotkaniu zawodnicy GKS-u cieszyli się z kolejnego kompletu punktów, umacniając się w górnej połówce tabeli. Dobry start w lidze nie przełożył się jednak na końcowy rezultat w rozgrywkach. Drużyna seniorów zapewniła sobie utrzymanie dopiero na kolejkę przed końcem sezonu. Ostatecznie piłkarze Pławanic zajęli 9 miejsce w 14-zespołowej stawce. Promocję do IV ligi okręgu Chełm-Kielce-Tarnobrzeg-Zamość uzyskała Granica Dorohusk, która zdeklasowała swoich ligowych rywali (24 zwycięstwa, 0 remisów, 2 porażki). Na drugim biegunie ligi Tatran Kraśniczyn, który pożegnał się z V ligą. W barażach o pozostanie w szeregach "piątoligowców" walczył GLKS Sawin, który ostatecznie pokonał trzecią drużynę A-klasy - Płomień Różanka i zachował swój ligowy byt.

Decyzją ChOZPN-u w przyszłym sezonie liga ma zostać  powiększona do 16 drużyn.

Tabela 1. Tabela ligowa po sezonie 1998/1999  (źródło: http://www.mogiel.net/POL/5-che99.php)

 

Przed sezonem 1999/2000 doszło do wspomnianej reorganizacji rozgrywek. Stawkę drużyn uzupełnili spadkowicze z IV ligi: Granica Chełm i Unia Rejowiec oraz beniaminkowie: Spółdzielca Siedliszcze i Błękit Cyców. Przed startem rozgrywek nazwę klubu zmieniła Granica Chełm, która przyjęła miano "Chełmskiego Klubu Sportowego". Swoją nazwę zmienił również GLKS Sawin, który przyjął nazwę "Sawena". W rozgrywkach ligowych zwyciężył Start Krasnystaw, który o dwa oczka wyprzedził ChKS Chełm i uzyskał awans do IV ligi lubelskiej. Po rundzie jesiennej z udziału w rozgrywkach zrezygnowała Kresovia Włodawa, której dotychczasowe wyniki zostały anulowane, a większość zawodników przeszła do rywala zza miedzy. Seniorzy Pławanic ponownie zajęli 9 lokatę, uzyskując 22-punktowa przewagę nad strefą spadkową. Ligę opuściły dwa najsłabsze zespoły - Brat Siennica Nadolna oraz Błękit Cyców. Najwyższe zwycięstwo w sezonie - 10:2 GKS osiąga w meczu przed własną publicznością z Bratem. Z kolei 8:0 (spotkanie wyjazdowe ze Startem Krasnystaw) to najwyższa ligowa porażka Pławanic w rozgrywkach 1999/2000. 

Tabela 2. Tabela ligowa po sezonie 1999/2000 (źródło: http://www.mogiel.net/~mizero/POL/5-che00.php)

 

W 2000 roku radni gminy w porozumieniu z działaczami klubowymi zmienili nazwę klubu na Gminny Klub Sportowy Pławanice Kamień.

3 listopada 2000 roku Gminny Klub Sportowy "Pławanice" Kamień został wpisany do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej i związków sportowych prowadzonym w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Od tego roku Urząd Gminy Kamień przeznaczał gminne środki finansowe na organizację i udział w rozgrywkach V ligi piłki nożnej drużyny seniorów oraz grup młodzieżowych, a także na systematyczne prowadzenie szkoleń i treningów dla dzieci i młodzieży. 

Przed startem rozgrywek w sezonie 2000/2001 Kłos Okszów zmienił swoją nazwę klubu na Kłos Chełm. Do ligi dołączyli spadkowicze: Sparta Rejowiec Fabryczny i Granica Dorohusk oraz beniaminkowie: Tatran Kraśniczyn i Płomień Różanka. W 16-zespołowej stawce podopieczni Pawła Łapińskiego zajęli 10 miejsce, odnosząc 9 zwycięstw, 7 remisów i 14 porażek. Awans do lubelskiej IV ligi uzyskał ChKS Chełm, który w całym sezonie stracił punkty tylko w jednym spotkaniu! Drugie miejsce zajęła Granica Dorohusk, która jako jedyna dotrzymała kroku mistrzowi. Ponadto zawodnicy z Dorohuska ustanawili rekord sezonu w liczbie strzelonych goli, których mieli aż 162! Ligę Okręgową opuścić musiała Vojsławia Wojsławice oraz ostatni w tabeli Tatran Kraśniczyn.

Tabela 3. Tabela ligowa po sezonie 2000/2001 (źródło: http://www.mogiel.net/POL/5-che99.php)

 

W 2001 roku nowym prezesem wybrano Ireneusza Michalika.

W sezonie 2001/2002 trenerem ponownie został Dariusz Stocki, który zastąpił Pawła Łapińskiego. Stocki prowadził zespół do czerwca 2003 r.

Tuż przed startem kolejnego sezonu Płomień Różanka i Włodawianka Włodawa połączyły się tworząc klub o nazwie Płomień/Włodawianka Włodawa. W związku z fuzją dwóch drużyn Chełmska Klasa Okręgowa w sezonie 2001/2002 liczyła 15 zespołów. Do grona "piątoligowców" dołączyły Zryw Gorzków i Chełmianka II Chełm, która po awansie z A-klasy zmieniła swoją nazwę z  ChKS II Chełm. Ponadto trenerem rezerw chełmskiego klubu zostaje były szkoleniowiec GKS Pławanice Kamień - Paweł ŁapińskiZespół Pławanic od rundy jesiennej ponownie objął jego kapitan - Dariusz Stocki.

Fot. Dariusz Stocki - ponownie objął zespół GKS-u w sezonie 2001/2002 (źródło foto: lubelskapilka.pl)

W rozgrywkach ligowych zdecydowanie dominowała Granica Dorohusk, która przed rozpoczęciem sezonu uznawana była za murowanego faworyta "okręgówki". Klub z Dorohuska wręcz zdeklasował swoich rywali (20 punktów przewagi nad drugim Startem), zdobywając przy tym aż 228 bramek! Drużynę wówczas reprezentują znani z chełmskich boisk: Arkadiusz Słomka, Piotr Kawalec, Grzegorz Świderski, Sławomir Tatysiak, Sylwester Dejneka, Marek Grzywna, Mykoła Fokin, Grzegorz Tur, Zbigniew Oleszczuk, Krzysztof Ruszkiewicz. Z kolei zawodnicy z Pławanic w 28 seriach gier zdobyli 23 punkty, które pozwoliły na zajęcie dopiero 12 miejsca. Z rozgrywkami na szczeblu piątoligowym musiał pożegnać się Zryw Gorzków. 

Tabela 4. Tabela ligowa po sezonie 2001/2002 (źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Klasa_okr%C4%99gowa_(grupa_che%C5%82mska))

 

Od zwycięstwa 3:1 w meczu rozegranym w Leśniowicach swoje zmagania rozpoczęli zawodnicy Pławanic w sezonie 2002/2003. Z kolei najbardziej emocjonującym meczem w całym sezonie było spotkanie w 2. kolejce gier, kiedy do Pławanic przyjechał faworyzowany Płomień/Włodawianka Włodawa. Po pierwszej połowie po golach Grzegorza OnyszczukaMacieja NastałkaWojciecha Grzywaczewskiego i ponownie Macieja Nastałka goście z Włodawy prowadzili 4:0. Gdy na początku drugiej części gry kolejne dwie bramki strzelił napastnik Wojciech Grzywaczewski nikt obecny na meczu nie wierzył na odwórcenie losów spotkania z aspirującym do IV ligi przeciwnikiem. Kontaktową bramkę zdobył Artur Stocki. Następnie na listę strzelców wpisywali się bracia Dudko - Sebastian na 2:6, Janusz na 3:6 i ponownie Sebastian strzelając bramkę na 4:6. Drużyna GKS-u złapała drugi oddech i gdy wydawało się, że kolejna bramka dla gospodarzy jest kwestią czasu to do bramki trafili goście - Grzegorz Onyszczuk, a następnie Ernest Czelej. W końcówce meczu o sobie przypomnieli zawodnicy z Pławanic i bramkarza z Włodawy pokonał najpierw Tomasz Bochen, a potem Sebastian Dudko, który skompletował hat-tricka. I choć wynik meczu brzmiał niekorzystnie to gracze GKS-u nie musieli wstydzić się za swoją postawę na boisku. Ostatecznie cały sezon 02/03 zawodnicy Pławanic Kamień zakończyli na 10 miejscu, prezentując ofensywny styl gry -  mając bilans bramkowy 80 strzelonych - 89 straconych. Ligę Okręgową opuścić musiała Astra Leśniowice i Sawena Sawin. W trakcie trwania rozgrywek z ligi wycofała się druga drużyna Chełmianki Chełm, a jej wszystkie wyniki zostały anulowane. Do IV ligi (grupa lubelska) awansował Start Krasnystaw, który o 6 punktów wyprzedził klub z Włodawy.

W Pucharze Polski na szczeblu okręgu chełmskiego zawodnicy Pławanic przystąpili do gry od II rundy. W wyniku losowania zawodnikom GKS-u przyszło zmierzyć się ze Spółdzielcą Siedliszcze. Zwycięsko z pojedynku wyszli zawodnicy z Pławanic, pokonując rywala 3:2. Niestety kolejnej rundy nie udało się już przejść, w której przyszło zmierzyć się z Brzózkami Włodawa. Mecz odbył się we Włodawie, a lepsi okazali się gospodarze, którzy pokonali GKS 4:1.

Tabela 5. Tabela ligowa po sezonie 2002/2003 (źródło: http://www.90minut.pl/liga/0/liga340.html)

 

Przed rozpoczęciem sezonu 2003/2004 w klubie z Pławanic doszło do kilku istotnych zmian. Zespół przejął Zbigniew Lepionka (były zawodnik LZS Turka, Kolejarza Dorohusk, Chełmianki Chełm, Granicy Dorohusk, Zadrzewia Zawadówka, Vitrumu Wola Uhruska oraz były trener Granicy II Dorohusk). Nowy szkoleniowiec swoim doświadczeniem miał nie tylko pomagać z ławki trenerskiej, ale mimo 40-lat czynnie uczestniczyć w grze jako zawodnik. Przed pierwszą kolejką spotkań do IV-ligowej Granicy Dorohusk odszedł czołowy strzelec naszej drużyny - Artur Stocki. Decyzją nowego trenera do zespołu seniorów dołączyć mieli nastolatkowie: Sebastian KryszczukMarcin PietruchaKamil RudzkiPaweł StockiTomasz ChudobaGrzegorz Durko i Grzegorz Dmuch. Do zmian doszło także w innych klubach. Nazwę swojego klubu zmieniono we Włodawie i odtąd w Chełmskiej Klasie Okręgowej występowała "Włodawianka".

Fot. Zbigniew Lepionka - trener Pławanic od sezonu 2003/2004

Początek nowego sezonu w wykonaniu zawodników Pławanic wypadł fatalnie. Na inaugurację rozgrywek przyszło zmierzyć się z głównym faworytem do awansu - Chełmianką Chełm, którą w owym czasie prowadził Paweł Łapiński. Mecz został rozegrany w Chełmie na stadionie "Gwardii". Wynik spotkania otworzył z rzutu wolnego Andrzej Krawiec, który szybko wznowił grę i strzelił obok ustawiającego mur bramkarza GKS-u Przemysława Kurysia. Na bramkę Chełmianki odpowiedział Robert Hawryluk, który pewnie wykorzystał "jedenastkę" po faulu Szymona Bisko (bramkarza Chełmianki) na Dariuszu StockimDo przerwy utrzymał się wynik 1:1W drugiej połowie strzelali już tylko gospodarze zawodów. Dwie bramki dołożył Andrzej Krawiec, a jedno trafienie zaliczył 18-letni Tomasz Sąsiadek. Po porażce z Chełmianką, w czterech kolejnych meczach zawodnikom z Pławanic nie udało się zdobyć ani jednego punktu. Dopiero w 6. kolejce gier zła passa została przełamana (zwycięstwo 2:1 nad Unią Białopole). O utrzymanie w "okręgówce" piłkarze GKS-u zażarcie walczyli do ostatniej kolejki, w której przyszło zmierzyć się w meczu o tzw. "6 punktów" z Frassatim Fajsławice. Zwycięzca meczu miał zapewniony byt w Lidze Okręgowej. W spotkaniu rozegranym w Fajsławicach padł wynik 4:3 dla gospodarzy. Wynik ten oznaczał degradację klubu z Pławanic do A-klasy. Po meczu okazało się jednak, że w drużynie gospodarzy wystąpił nieuprawniony zawodnik. Wynik został zweryfikowany przez ChOZPN jako walkower dla drużyny gości, którzy rzutem na taśmę "uratowali się" przed spadkiem z ligi. Oprócz klubu z Fajsławic do A-klasy spadła ostatnia w tabeli Unia Rejowiec. Z kolei po dwu-meczu barażowym z Victorią Parczew do IV ligi lubelskiej awansowała Chełmianka Chełm.

W Pucharze Polski na szczeblu okręgu chełmskiego zawodnicy Pławanic osiągnęli 1/4 finału, pozostawiając w tyle m.in. Vitrum Wola Uhruska (III runda, wygrana 1:0). 

Tabela 6. Tabela ligowa po sezonie 2003/2004 (źródło: http://www.90minut.pl/liga/0/liga1698.html)

 

Przed sezonem 2004/2005 nastąpiły kolejne zmiany w klubie. Pławanice Kamień nawiązały współpracę z UKS "Dystans" Chełm, którego ówczesnym prezesem był Piotr Kapeluszny. Umowa między klubami polegała na połączeniu juniorów Uczniowskiego Klubu Sportowego z juniorami GKS-u, grając w Lidze Okręgowej Juniorów pod nazwą - Dystans/Pławanice Chełm. Najzdolniejsi zawodnicy mieli również ogrywać się w zespole seniorów, do której to w trakcie sezonu zgłoszeni zostali: Michał FilipczukJan OstrowskiKonrad SacawaPrzemysław Jakubiec oraz Alan Brykalski. Ponadto kadrę wzmocnili: Piotr KapelusznyMariusz PrystupaFabian SzewczukPaweł Kapeluszny, Łukasz Pradun i Tomasz Szewczuk. Zespół seniorów trenował pod okiem Dariusza Stockiego. W między czasie z drużyny odszedł Paweł Stocki, który wzmocnił ligowego rywala - Granicę Dorohusk.

Fot. Piotr Kapeluszny - założyciel UKS Dystans Chełm, były zawodnik GKS Pławanice Kamień

W pierwszym meczu na inaugurację sezonu zawodnicy Pławanic zmierzyli się przed własną publicznością ze Spółdzielcą Siedliszcze. Po bramkach Łukasza Rokity i Pawła Dronia Spółdzielca wracał do Siedliszcza z 3 punktami. W 15. kolejce spotkań do Pławanic przyjechała drużyna Granicy Dorohusk. Mecz zakończył się już po pierwszej połowie, ponieważ na drugą część spotkania drużyna rywali wyszła tylko w "sześciu". Arbiter odgwizdał koniec meczu, a wynik 8:0 stanowił końcowy rezultat zawodów.

Sezon 2004/2005 zawodnicy Pławanic zakończyli na 9 miejscu w tabeli, zapewniając sobie utrzymanie dopiero w przedostatniej kolejce, pokonując Ogniwo Wierzbica 2:1. Szeregi "piątoligowców" musiała opuścić Granica Dorohusk, która w rundzie rewanżowej zdobyła zaledwie jeden punkt. O jedno oczko klub z Dorohuska wyprzedził Vitrum Wola Uhruska, który wygrał swój mecz barażowy z Saweną Sawin i utrzymał się w lidze. Rozgrywki w cuglach wygrała Włodawianka Włodawa, która w całym sezonie odniosła 25 zwycięstw i 1 remis (de facto ze spadkowiczem z Dorohuska). Prawdopodobnie rezultat Włodawianki jest najlepszym osiągnięciem w całej historii Ligi Okręgowej. 

W I rundzie Pucharu Polski zawodnicy GKS Pławanice zmierzyli się z Systemami Grzewczymi Włodawa. W spotkaniu rozegranym we Włodawie wygrali gospodarze 7:6. 

Fot. Kadra seniorów Pławanic w sezonie 2004/2005

W górnym rzędzie od lewej: Grzegorz Weremko (vice-prezes klubu), Piotr Kapeluszny, Michał Filipczuk, Zbigniew Lepionka, Mariusz Prystupa, Rafał Bochen, Konrad Sacawa, Janusz Dudko, Dariusz Stocki. W dolnym rzędzie od lewej: Grzegorz Dmuch, Bartłomiej Stangryciuk, Paweł Kapeluszny, Andrzej Dudko, Robert Hawryluk, Alan Brykalski, Tomasz Petruk.

 

Tabela 7. Tabela ligowa po sezonie 2004/2005 (źródło: http://www.90minut.pl/liga/0/liga1698.html)

 

Przed sezonem 2005/2006 nowym Prezesem Klubu został Grzegorz Weremko, który został wybrany demokratycznie na posiedzeniu Zarządu. Dotychczasowy vice-prezes zastąpił na stanowisku Ireneusza Michalika. Do zespołu Pławanic dołączyli trzej stranieri "chełmskich boisk" - Mirosław NeckarKrzysztof Ragan oraz Rafał Mazurek. Ponadto do kadry dołączyli juniorzy: Rafał BulskiBartłomiej StangryciukRadosław Andrzejak i Grzegorz Ożóg. Trenerem zespołu został Robert Hawryluk, a pomagać mu miał Zbigniew Lepionka.


         

Fot. Robert Hawryluk - trener Pławanic od sezonu 05/06 oraz Mirosław Neckar - ostoja defensywy GKS-u od 2005 r.

Po czterech pierwszych kolejkach spotkań nic nie wskazywało na osiągnięcie przez zawodników Pławanic "wysokiego" miejsca na koniec sezonu. Sytuacja zespołu zaczęła się zmieniać od zwycięstwa 7:0 nad Hutnikiem Ruda-Huta, gdy drużyna systematycznie zaczęła gromadzić punkty. W przerwie zimowej bliski przejścia do Chełmianki był Grzegorz Dmuch, który ostatecznie jednak został w Pławanicach na dalszą część sezonu. W 20. kolejce GKS sprawił największą niespodziankę w całym sezonie. W Krasnymstawie miejscowy Start (późniejszy mistrz ligi) przegrał z Pławanicami 3:2. W tamtym czasie była to jedna z dwóch porażek Startu przed własną publicznością. Ostatecznie na koniec sezonu GKS Pławanice Kamień zajął 5. miejsce (wówczas najwyższa lokata w całej swojej 13-letniej historii). Klub z Krasnegostawu z dużą przewagą awansował do IV ligi, a do A-Klasy spadły zespoły Kłosa Chełm i Hutnika Ruda-Huta.

                                             

Fot. Grzegorz Weremko - prezes klubu od 2005 roku 

Swój udział w Pucharze Polski zawodnicy Pławanic rozpoczęli od II rundy. W wyniku losowania zespół GKS-u trafił na Astrę Leśniowice. Szansę występu w meczu pucharowym otrzymali sami juniorzy dla których w większości był to debiut w seniorskiej piłce. Na boisku w Leśniowicach miejscowa Astra pokonała Pławanice 3:1. Honorową bramkę dla GKS-u strzelił wówczas 16-letni Grzegorz Ożóg.

Zespół z Pławanic wystąpił również w Halowych Mistrzostwach ChOZPN w kategorii "seniorzy", zajmując miejsce 9-16. Skład zespołu tworzyli: Tomasz WilczyńskiMichał FilipczukWasilij ŁawryniukZbigniew LepionkaPaweł KapelusznyMirosław NeckarRafał MazurekPiotr Kapeluszny.  

Tabela 8. Tabela ligowa po sezonie 2005/2006 (źródło: http://www.90minut.pl/liga/0/liga2206.html)

 

Przed sezonem 2006/2007 drużynę Pławanic wzmocnił Mariusz Derkacz, który poprzednio grał w Oleśnii Oleśniki, Paweł Stocki z Granicy Dorohusk oraz Piotr Gryciuk z UKS Brzeźno. Ponadto jako wolni zawodnicy dołączyli: Tomasz Lepionka oraz Marek Zawadzki. Decyzją trenera do drużyny seniorów włączeni zostali juniorzy: Mateusz KwiatkowskiAdam WulczyńskiGrzegorz Słabek i Marcin Krakiewicz. Po rundzie jesiennej bliski przejścia do Chełmianki był ponownie Grzegorz Dmuch, który ostatecznie sam zrezygnował z transferu do IV-ligowca.

Terminarz rozgrywek w nowym sezonie już na samym początku nie oszczędzał klub z Pławanic. W trzech pierwszych kolejkach gier, na zespół GKS-u czekała kolejno Sparta Rejowiec Fabryczny, Włodawianka Włodawa i Ruch Izbica, które wówczas należały do grona faworytów Ligi Okręgowej. Zawodnicy Pławanic trzykrotnie schodzili z boiska pokonani, a w kolejnych trzech spotkaniach udało się wywalczyć tylko jeden punkt, co powodowało, że drużyna seniorów okupowała ostatnie - 14 miejsce. Dopiero w 7. kolejce gier nadeszło przełamanie, w którym podopieczni Zbigniewa Lepionki pokonali Vojsławię Wojsławice 6:1. Mistrzostwo Chełmskiej Klasy Okręgowej zdobyła wówczas Sparta, która uzyskała awans do IV ligi lubelskiej. Drugie miejsce zajął Hetman Żółkiewka, a na trzecim miejscu uplasowała się Włodawianka Włodawa. Zespół z Pławanic swoje zmagania zakończył na 9 miejscu. Do chełmskiej A-Klasy spadła drużyna Hutnika Dubeczno, a w barażu o utrzymanie zmierzyła się Vojsławia Wojsławice z Sokołem Dubienka. Vojsławia wygrała 5:1 i utrzymała się w lidze. 

W październiku 2006 roku w "Okolicznościowej gazetce sportowej" ukazał się artykuł o GKS Pławanice Kamień, który zatytuowany był "Barcelona po chełmsku" (poniżej). Gazetka została wydana z okazji 30-lecia chełmskiego OZPN-u.

     

W rozgrywkach Pucharu Polski zawodnicy GKS-u zmierzyli się z Unią Białopole. Mecz zakończył się zwycięstwem Unii, która rozgromiła Pławanice 7:1. Jedyną bramkę dla przyjezdnych strzelił Adam Wulczyński.

Po raz kolejny klub z gminy Kamień wystawił swoją drużynę w Halowych Mistrzostwach ChOZPN. Miejscem rozgrywania meczów turniejowych była sala sportowa w Białopolu. Zespół Pławanic zdobywając vice-mistrzostwo okręgu chełmskiego odniósł swój pierwszy sukces w halowych zawodach. Drużyna GKS-u zagrała w składzie: Piotr KapelusznyPaweł KapelusznyZbigniew Lepionka, Mirosław Neckar, Rafał BochenTomasz BochenKrzysztof RaganMichał FilipczukMariusz DerkaczRobert HawrylukJanusz DudkoSebastian DudkoRafał MazurekKonrad Sacawa oraz Dariusz Stocki

Tabela 9. Tabela ligowa po sezonie 2006/2007 (źródło: http://www.90minut.pl/liga/0/liga2572.html)

 

Przed inauguracją sezonu 2007/2008 do kadry seniorskiej zostali włączeni juniorzy: Piotr CiejakMarcin Piech oraz Przemysław Kapica. Skład Pławanic wzmocnił także były zawodnik Chełmianki - Sebastian Rusinek. Z kolei do Kłosa Chełm odszedł Rafał Bulski.

Włodawianka Włodawa okazała się najlepszą drużyna w rozgrywkach i w czerwcu 2008 roku świętowała awans (bezpośredni) do IV ligi. Sukces rodził się w bólach, a klub z Włodawy o końcowy triumf walczył aż do ostatniej kolejki. Po sezonie 2007/2008 na terenie całej Polski miała miejsce reforma rozgrywek, mająca na celu reorganizację wszystkich szczebli rozgrywkowych. Lubelski Związek Piłki Nożnej wprowadził również zmianę umożliwiającą vice-mistrzom klas okręgowych baraż o IV ligę z innym zespołem wyłonionym podczas losowania. Drugi w końcowej tabeli - Hetman Żółkiewka w meczu barażowym zmierzył się z Orionem Niedrzwica Duża, który przegrał 0:2 i pozostał w Klasie Okręgowej. Zawodnicy Pławanic wówczas zajęli 5 miejsce w lidze, wyrównując swoje osiągnięcie z sezonu 2005/2006. Z V ligą pożegnać musiał się Spółdzielca Siedliszcze, który zajął ostatnie, 14 miejsce. W barażu o udział w Klasie Okręgowej w następnym sezonie zmierzyła się Sawena Sawin z Hutnikiem Ruda-Huta. Spotkanie barażowe wygrała Sawena, pokonując zespół z A-Klasy 2:0. 

W I rundzie Pucharu Polski zawodnicy GKS Pławanice zmierzyli się z Granicą Dorohusk. Mecz został rozegrany na boisku w Wólce Okopskiej, w trudnych warunkach atmosferycznych. Spotkanie odbyło się na mocno nasiąkniętej murawie, przy ciągle padającym deszczu. Do przerwy Granica prowadziła 3:0. W drugiej połowie do głosu doszli goście, którzy wygrali spotkanie 4:3. W tamtym meczu dwie bramki dla GKS-u strzelił Mirosław Neckar, a po jednym trafieniu zanotowali Dariusz Stocki i Paweł Kapeluszny. W kolejnej rundzie zawodnicy z Pławanic pokonali w Żmudzi miejscową Victorię 6:3, po dwóch bramkach Pawła Kapelusznego i Dariusza Stockiego oraz po jednym golu Alana Brykalskiego i Mariusza Derkacza. W III rundzie GKS pokonał Spółdzielcę Siedliszcze aż 12:4. Bramki dla naszego klubu strzelali wówczas: Paweł Kapeluszny (cztery), Dariusz Stocki (trzy), Sebastian Dudko (dwie), Janusz DudkoMarcin Piech i Mirosław Neckar. Zespół z Pławanic po raz pierwszy w historii awansował do półfinału Pucharu Polski na szczeblu okręgu chełmskiego. W 1/2 finału do Pławanic przyjechała IV-ligowa Chełmianka Chełm. Po bramkach Dawida Wieczorka, Zbigniewa Leśnickiego, Siergieya Szpaka, Kamila Droba, Krzysztofa Fajmana i Radosława Leonowicza zwyciężyła Chełmianka - późniejszy triumfator rozgrywek. Honor gospodarzy uratował strzałem z rzutu karnego - Robert Hawryluk

W 2008 roku drużyna ponownie zgłosiła się do Halowych Mistrzostw ChOZPN. Turniej odbył się Miejskiej Hali Sportowej w Chełmie, a jego zwycięzca okazał się zespół Pławanic Kamień.

Fot. Drużyna GKS Pławanice Kamień w eliminacjach Halowych Mistrzostw ChOZPN w 2008 roku

Stoją od lewej: Artur Świstowski (kierownik drużyny), Michał Filipczuk, Rafał Bochen, Emil Marchewka, Przemysław Jakubiec, Robert Hawryluk, Zbigniew Lepionka. W dolnym rzędzie od lewej: Mateusz Kwiatkowski, Tomasz Bochen, Paweł Kapeluszny, Mirosław Neckar, Piotr Ciejak. 

 

Fot. Drużyna GKS Pławanice Kamień z pucharem i pamiątkowym dyplomem za I miejsce 

Górny rząd od lewej: Artur Świstowski (kierownik drużyny), Zbigniew Lepionka, Przemysław Jakubiec, Paweł Kapeluszny, Rafał Bochen, Michał Filipczuk, Konrad Omelko. Dolny rząd od lewej: Tomasz Bochen, Mirosław Neckar, Piotr Ciejak, Mateusz Kwiatkowski.

 

Tabela 10. Tabela ligowa po sezonie 2007/2008 (źródło: http://www.90minut.pl/liga/0/liga3266.html)

 

Po reformie rozgrywek Chełmska Klasa Okręgowa od sezonu 2008/2009 stała się szóstym poziomem rozgrywkowym piłki nożnej w Polsce.

Jesienią na stadionie w Pławanicach rozpoczęto prace remontowe. Wykonano drenaż boiska, zrobiono szatnie dla zawodników. Z tego powodu zespół GKS-u swoje mecze w roli gospodarza rozgrywał w Chełmie na stadionie "Gwardii Chełm. Drużynę seniorów opuścili Michał Filipczuk i Piotr Ciejak, którzy zostali wypożyczeni do IV-ligowej Chełmianki Chełm. Do Vojsławii Wojsławice odszedł Piotr Kapeluszny, a jego siostrzeniec Paweł Kapeluszny wzmocnił Kłosa Chełm. Kadrę Pławanic uzupełniono zawodnikami z grupy juniorów. Szansę wówczas otrzymali: Adrian SzmytkiPrzemysław KropPaweł SendłakKonrad OmelkoDamian ŁataKamil WiśniewskiŁukasz OkoniewskiEmil KrasunJakub NeckarEmil Marchewka i Michał Ludynia. Ponadto do klubu zgłosił się Damian Wiśniewski, który dotychczas nie był zrzeszony w żadnym klubie. Treningi wznowili także byli juniorzy naszego klubu - Damian Szpakowski i Grzegorz Błaszczak.  

Fot. Stadion "Gwardii" Chełm w sezonie 2008/2009 był tymczasowym obiektem Pławanic

 

Duże zmiany w klubie nie korzystnie wpłynęły na postawę zawodników w rundzie jesiennej sezonu 08/09. W pierwszych pięciu spotkaniach drużyna Pławanic schodziła pięciokrotnie pokonana. W tabeli ostatnie miejsce, a w bramkach bilans 2:15. Gorzej już chyba być nie mogło. Pierwsze punkty udało się zdobyć w 6. kolejce spotkań w konfrontacji z Unią Rejowiec, która swoje spotkania rozgrywała na boisku w Siennicy Różanej. Po bramkach Damiana Wiśniewskiego i Grzegorza Ożoga, Pławanice wygrały wówczas 2:1. Przełamanie w meczu wyjazdowym korzystnie wpłynęło na drużynę, która w kolejnej serii gier pokonała przed własną publicznością zespół Kłosa 2:0 i odbiła się od dna tabeli. Drużyna wciąż nie grała na miarę oczekiwań trenera i kibiców, lecz zdecydowanie poprawiła swoją grę w defensywie. 

Po rundzie jesiennej zespół GKS-u zajmował 11 pozycję, uzyskując dwa punkty przewagi nad miejscem barażowym. W przerwie między sezonami Pławanice opuścił Alan Brykalski, który wzmocnił Chełmiankę.

W rundzie rewanżowej drużyna Pławanic grała już na swoim boisku w Pławanicach. Stary obiekt sprzyjał gospodarzom, często wykorzystując atut własnego stadionu. W pierwszym meczu rundy rewanżowej w Pławanicach doszło do niecodziennej sytuacji. W spotkaniu z Bratem Siennica Nadolna, goście złożyli protest dotyczący wymiarów boiska. Gospodarze byli zobligowani do zmierzenia boiska w asyście sędziów spotkania i klubu z Siennicy Nadolnej. Boisko spełniało wymogi, a weryfikacja murawy okazała się zbędna. W meczu wygrali gospodarze 3:1. 

W meczu 18. kolejki zawodnicy GKS-u zmierzyli się w spotkaniu wyjazdowym z Frassatim Fajsławice. Na zawody udało się tylko 11 zawodników. Na domiar złego w trakcie meczu kontuzji doznało dwóch zawodników naszego klubu. W 20 minucie kontuzji kolana nabawił się Janusz Dudko, a 60 minut później w starciu z bramkarzem miejscowym urazu barku doznał brat Janusza - Sebastian. Goście z Pławanic zakończyli mecz grając w "dziewięciu", przegrywając zawody 8:2. 

Na dwie kolejki przed końcem rozgrywek ówczesny lider rozgrywek - Hetman Żółkiewka w meczu przeciwko naszej drużynie zapewnił sobie mistrzostwo Chełmskiej Klasy Okręgowe. Z rozgrywkami na szczeblu V-ligowym pożegnać musiała się Vojsławia Wojsławice oraz Sawena Sawin, która przegrała baraż z Tatranem Kraśniczyn. Zawodnicy Pławanic zajęli 10 miejsce.

W kolejnej edycji Pucharu Polski wystąpili zawodnicy Pławanic. W I rundzie podopieczni Roberta Hawryluka Zbigniewa Lepionki pokonali Ogniwo Wierzbica 3:2. Mecz został rozegrany na stadionie Gwardii Chełm. W tamtym meczu bramki dla Pławanic zdobyli: Grzegorz OżógDariusz Stocki i Marcin Piech. Na trafienia gospodarzy odpowiedział Andrzej Krawiec i Damian Mularczyk W II rundzie "Turnieju Tysiąca Drużyn" los skojarzył Pławanice z Vojsławią Wojsławice. Po dwóch bramkach Alana Brykalskiego, trafieniu Marcina Piecha i Dariusza Stockiego zwyciężył GKS 4:2. W ćwierćfinale "Pławki" w takim samym stosunku bramkowym pokonały Unię Rejowiec i tym samym uzyskały awans do półfinału rozgrywek. Bramki w meczu z Unią strzelili: Dariusz StockiMarcin PiechAlan Brykalski i Tomasz Petruk. W półfinale Pucharu Polski na zespół Pławanic czekała już IV-ligowa Chełmianka Chełm, która na wiosnę rozgromiła zespół z Pławanic 7:0. Wówczas jedną z bramek zdobył wypożyczony z Pławanic - Alan Brykalski

Fot. Alan Brykalski w barwach Chełmianki Chełm

W 2009 roku Pławanice Kamień okazały się najlepsze w Halowych Mistrzostwach Chełmskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, broniąc tytułu wywalczonego przed rokiem. Drugie miejsce zajął Kłos Chełm, a na trzecim miejscu uplasowała się Granica Dorohusk. Królem strzelców Halowych Mistrzostw ChOZPN został Alan Brykalski. Ponadto w szerokiej kadrze mistrza wystąpił Konrad Szczepaniak - aresztant z więzienia w Chełmie. "Przypadkiem dowiedziałem się o tym chłopaku. Sam musiałem po niego pojechać i potem odwieźć z powrotem do aresztu. Widać, że ma papiery na grę, zaliczył klika asyst, strzelił dwa gole. Niewykluczone, że będziemy zabiegać, aby wiosną grał u nas" - tak wypowiadał się dla lokalnej prasy szkoleniowiec Pławanic.

Fot. GKS Pławanice Kamień - w grupie eliminacyjnej Halowych Mistrzostw ChOZPN w 2009 roku

Górny rząd od lewej: Zbigniew Lepionka, Krzysztof Ragan, Alan Brykalski, Emil Krasun, Marcin Piech, Tomasz Bochen, Rafał Bochen. Dolny rząd od lewej: Adrian Szmytki, Konrad Omelko, Sebastian Dudko, Emil Marchewka, Przemysław Jakubiec, Mirosław Neckar, Dariusz Stocki.

 

Fot. Pławanice Kamień - triumfator Halowych Mistrzostw w 2009 roku

W górnym rzędzie od lewej: Alan Brykalski, Zbigniew Lepionka, Grzegorz Ożóg, Konrad Omelko, Janusz Dudko, Łukasz Okoniewski, Marcin Piech, Emil Krasun, Mirosław Neckar, Rafał Bochen, Świstowski, Artur Świstowski. W dolnym rzędzie od lewej: Krzysztof Ragan, Sebastian Dudko, Michał Dudko, Przemysław Jakubiec, Emil Marchewka, Tomasz Bochen, Adrian Szmytki, Tomasz Petruk, Dariusz Stocki.

 

Tabela 11. Tabela ligowa po sezonie 2008/2009 (źródło: http://www.90minut.pl/liga/0/liga4160.html)

 

Przed następnym sezonem do klubu powrócili zawodnicy wypożyczeni Michał Filipczuk, Piotr Ciejak i Alan Brykalski. Z kolei do IV-ligowej Sparty Rejowiec Fabryczny odszedł bramkarz Pławanic, Grzegorz Dmuch. Do zmian miało dojść także w samych Pławanicach, gdzie zaplanowano budowę nowego zaplecza socjalnego.

W sierpniu 2009 roku została założona pierwsza w historii klubu witryna internetowa pod adresem www.plawanice.futbolowo.pl. Strona miała na celu przekazywanie informacji z klubu do zawodników.

Po kiepskim poprzednim sezonie zespół powrócił na właściwe tory. Drużyna prowadzona przez Zbigniewa Lepionkę już od samego początku rozgrywek liczyła się w stawce. Po sześciu pierwszych kolejkach zespół zajmował 2 pozycję, odnosząc 5 zwycięstw i 1 porażkę (walkower dla Ruchu Izbica, na boisku 4:1 - w drużynie Pławanic wystąpił Damian Szpakowski, który nie został wpisany do protokołu meczowego). 

Na koniec rozgrywek zespół GKS-u zajął 5 miejsce. Najlepszym strzelecem drużyny został Tomasz Petruk, strzelec 11 bramek. Z kolei objawieniem sezonu Damian Wiśniewski, który z przytupem wprowadza się do drużyny i strzela w swoim pierwszym pełnym sezonie 10 goli. Najlepszym zespołem ligowym została Włodawianka Włodawa, która w następnym sezonie będzie grała w IV lidze. Do drugiego Brata Siennica Nadolna naszej drużynie na koniec zabrakło siedmiu punktów, co dobrze rokowało na przyszłość. Z ligi spadła Unia Rejowiec, a jej los po przegranym barażu z Saweną Sawin podzielił Hutnik Ruda-Huta.

Po udanych podejściach do Pucharu Polski w poprzednich dwóch sezonach zespół Pławanic w I rundzie rozgromił Unię Rejowiec na boisku rywala aż 7:1. Hat-trickami w tamtym spotkaniu popisali się Piotr Ciejak i Marcin Piech. Siódmą bramkę dołożył Grzegorz Ożóg. W II rundzie zawodnikom Pławanic przyszło zmierzyć się na wyjeździe z Saweną Sawin. Mecz zakończył się porażką GKS-u 4:1. Bramki dla gospodarzy strzelali: Radosław Ciołek (dwie), Zbigniew Leśnicki oraz Mariusz Sąsiadek. Honor przyjezdnych uratował Łukasz Okoniewski

W styczniu 2010 roku rozegrano kolejne Halowe Mistrzostwa Chełmskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Po raz trzeci z rzędu mistrzostwo okręgu zdobyła drużyna Pławanic, która na podium uplasowała się przed Ogniwem Wierzbica i Kłosem Chełm. GKS Pławanice reprezentowali wówczas: Przemysław Jakubiec, Mirosław Neckar, Piotr Ciejak, Konrad Omelko, Michał FIlipczuk, Grzegorz Ożóg, Rafał Bochen, Tomasz Bochen, Łukasz Okoniewski, Marcin Piech, Alan Brykalski, Dariusz Stocki i Zbigniew Lepionka. 

Fot. Drużyna Pławanic - triumfator Halowych Mistrzostw ChOZPN w 2010 roku

W górnym rzędzie od lewej: Zbigniew Lepionka, Damian Wiśniewski, Sebastian Dudko, Piotr Ciejak, Michał Filipczuk, Rafał Bochen, Dariusz Stocki, Alan Brykalski. W dolnym rzędzie od lewej: Konrad Omelko, Mirosław Neckar, Przemysław Jakubiec, Tomasz Bochen, Marcin Piech.

 

W lutym 2010 roku klub zorganizował I Memoriał im. Mateusza Kwiatkowskiego, który poświęcony był byłemu zawodnikowi Pławanic, zmarłemu w grudniu 2008 roku - śp. Mateuszowi Kwiatkowskiemu. Głównym pomysłodawcą rozgrywania turnieju był pierwszy trener Mateusza - Zbigniew Lepionka.

Od rundy wiosennej klub z Pławanic reprezentowało trzy drużyny. Oprócz wcześniejszych zespołów seniorów i juniorów, utworzono grupę trampkarzy, którzy zmagali się w Chełmskiej Lidze Trampkarzy.

 

Fot. Kadra GKS Pławanice Kamień podczas I Memoriału im. Mateusza Kwiatkowskiego (Leśniowice - 2010 rok)

Górny rząd od lewej: Tomasz Bochen, Zbigniew Lepionka, Grzegorz Błaszczak (kierownik drużyny), Damian Wiśniewski, Rafał Bochen, Piotr Ciejak, Dariusz Stocki, Marcin Piech, Michał Filipczuk. Dolny rząd od lewej: Robert Hawryluk, Tomasz Petruk, Łukasz Okoniewski, Przemysław Jakubiec, Konrad Omelko, Grzegorz Ożóg. 

 

Tabela 12. Tabela ligowa po sezonie 2009/2010 (źródło: http://www.90minut.pl/liga/0/liga4752.html)

 

W sierpniu 2010 roku rozpoczął się kolejny sezon w V lidze chełmskiej. Przed jego rozpoczęciem do drużyny powrócił Grzegorz Dmuch (Sparta Rejowiec Fabryczny). W klubie pojawiły się również nowe twarze. Do GKS-u zgłosił się Tomasz Janasktóry pozostawał bez klubu. Ponadto do kadry seniorów zostali włączeni juniorzy: Grzegorz AntoniakMichał GąsiorowskiPiotr Nakielski i Tomasz Purzycki.

Zmagania w 2010/2011 roku nie miały zdecydowanego faworyta rozgrywek. W gronie kandydatów do mistrzostwa Klasy Okręgowej wymieniało się Brata Siennica Nadolna i Granicę Dorohusk. Jednak największą niespodziankę sprawiły zupełnie dwa inne kluby, które już na półmetku rozgrywek nadawały ton rozgrywkom. Prowadzące Ogniwo Wierzbica po rundzie jesiennej o 5 punktów wyprzedzało Pławanice. W przerwie zimowej drużyna GKS-u rozegrała szereg spotkań sparingowym. Jednym z pierwszym meczów towarzyskich był pojedynek z Vojsławią Wojsławice. Mecz rozegrano na sztucznej nawierzchni w Chełmie, a zespół Pławanic odniósł swoje rekordowe zwycięstwo, pokonując klub z Wojsławic aż 30:4! Wówczas bramki strzelali: Alan Brykalski (dziesięć), Sebastian Dudko (siedem), Grzegorz Antoniak (trzy), Przemysław Krop (dwie), Damian Wiśniewski (dwie), Mirosław Neckar (dwie), Piotr Ciejak (dwie) oraz Grzegorz Ożóg i Tomasz Janas.

Po rundzie jesiennej z klubu odszedł Piotr Ciejak, który zdecydował się kontynuować swoją przygodę z piłką w Granicy Terespol. Z kolei wiosną w Chełmskiem Klasie Okręgowej rozgrywki nabierały rumieńców. Po 16. kolejce spotkań pozycję lidera straciło Ogniwo na rzecz GKS Pławanice, które w kolejnej serii gier ponownie trafiło do klubu z Wierzbicy. W 18. kolejce spotkań doszło do spotkania bezpośredniego prowadzącej dwójki. Mecz rozegrano w Pławanicach, a pojedynek był jednostronnym widowiskiem. Końcowy rezultat spotkania brzmiał 8:0, a przodownictwo w lidze ponownie objął zespół trenera Lepionki. Pozycję lidera GKS oddał 5 kolejek przed końcem rozgrywek, by ponownie przewodzić w stawce na 3 kolejki przed końcem. Po dwóch kolejnych remisach Pławanic karty w lidze rozdawało Ogniwo. Przed ostatnią serią spotkań kibice w chełmskiej okręgówce nie byli jeszcze pewni końcowych rozstrzygnięć. Szansę na awans do IV ligi miały trzy zespoły: Ogniwo Wierzbica, Brat Cukrownik Siennica Nadolna i Pławanice Kamień. W najlepszej sytuacji był lider z Wierzbicy, który wygrał swój mecz i zdobył mistrzostwo V ligi. Zwycięstwo w ostatniej serii gier nad Saweną Sawin graczom Pławanic dało "jedynie" vice-mistrzostwo ligi. Seniorzy GKS-u ponadto ustanowili swoje najwyższe zwycięstwo w historii występów w "okręgówce", wygrywając z Saweną Sawin 12:0. Najlepszym strzelcem drużyny w sezonie został Alan Brykalski, który na swoim koncie miał 17 trafień.

Z możliwości awansu do IV ligi zrezygnował klub z Wierzbicy. Wówczas szansę promocji do wyższej ligi otrzymał nasz klub. Jednak z powodu ograniczonego budżetu klubu i braku zaplecza sportowego z prawdziwego zdarzenia spowodowało, że władze Pławanic musiały zrezygnować z przywileju. W związku z tym Chełmski Okręgowy Związek Piłki Nożnej w przyszłym sezonie powiększył ligę do 15 drużyn. 

W kwietniu 2011 roku po raz pierwszy w historii GKS-u do siedziby klubu wpłynęły dwa powołania do reprezentacji Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, przygotowującej się na turniej UEFA Regions Cup. Wśród wyróżnionych 22 zawodników z całego województwa lubelskiego powołani zostali Przemysław Krop i Grzegorz Ożóg. Na liście rezerwowej widniało też nazwisko Alana Brykalskiego

W kolejnej edycji Pucharu Polski już w I rundzie na zawodników GKS-u czekał wymagający przeciwnik. Los skojarzył Pławanice w parze z Granicą Dorohusk. Na stadionie w Dorohusku zwyciężyli gospodarze 2:1. Bramkę dla gości strzelił Marcin Piech

Władze klubu miały powody do zadowolenia również w Halowych Mistrzostwach ChOZPN, w których GKS Pławanice Kamień zdobył po raz czwarty z rzędu halowe mistrzostwo okręgu chełmskiego. Ponadto królem strzelców został Alan Brykalski, zdobywca 22 goli. Na drugim miejscu zmagania ukończyła Chełmianka Chełm, a na najniższym stopniu podium uplasował się zespół Astry Leśniowice. Drużyna Pławanic w Halowych Mistrzostwach wystąpiła w składzie: Przemysław Jakubiec, Grzegorz Dmuch, Mirosław Neckar, Piotr Ciejak, Tomasz Bochen, Tomasz Janas, Alan Brykalski, Przemysław Krop, Paweł Kapeluszny, Dariusz Stocki, Damian Wiśniewski, Marcin Piech, Sebastian Dudko, Tomasz Petruk, Robert Hawryluk, Damian Szpakowski, Rafał Bochen, Mohammed Habib Necib.

Fot. Drużyna Pławanic Kamień w grupie eliminacyjnej Halowych Mistrzostw ChOZPN w 2011 roku

W górnym rzędzie od lewej: Grzegorz Dmuch, Przemysław Krop, Sebastian Dudko, Rafał Bochen, Damian Szpakowski, Tomasz Bochen, Dariusz Stocki, Mirosław Neckar, Zbigniew Lepionka. W dolnym rzędzie od lewej: Piotr Ciejak, Alan Brykalski, Marcin Piech, Mohammed Habib Necib, Przemysław Jakubiec, Paweł Kapeluszny, Tomasz Janas.

 

Fot. Bramkarz Pławanic - Przemysław Jakubiec prezentuje puchar i pamiątkowy dyplom za zajęcie I miejsca

 

Fot. Kadra seniorów GKS Pławanice Kamień w sezonie 2010/2011

Górny rząd od lewej: Grzegorz Ożóg, Łukasz Okoniewski, Piotr Nakielski, Marcin Piech, Przemysław Krop, Damian Wiśniewski, Rafał Bochen, Mariusz Prystupa, Alan Brykalski, Paweł Werema, Zbigniew Lepionka, Dariusz Stocki, Robert Hawryluk. Dolny rząd od lewej: Grzegorz Antoniak, Michał Filipczuk, Tomasz Petruk, Paweł Sendłak, Mirosław Neckar, Piotr Ciejak, Grzegorz Dmuch, Przemysław Jakubiec, Tomasz Janas. 

 

Tabela 13. Tabela ligowa po sezonie 2010/2011 (źródło: http://www.90minut.pl/liga/0/liga5335.html)

 

Wraz z końcem poprzedniego sezonu z funkcji trenera zrezygnował Zbigniew Lepionka. Były szkoleniowiec wspólnie z Zarządem Klubu znalazł swojego następce, którym został Tomasz Kędzierski. Do GKS-u z wypożyczenia powrócił Piotr Ciejak, a kadrę seniorów wzmocnili juniorzy: Mateusz PaluchRobert SzymczakRafał Malinowski i Patryk Szkałuba. Nowy trener w klubie pracował tylko pół roku, a wiosną zespół objął ponownie Zbigniew Lepionka.

    

Fot. Tomasz Kędzierski - prowadził zespół Pławanic w rundzie jesiennej sezonu 2011/2012

Do rundy rewanżowej z klubem przygotowywał się pierwszy w historii klubu obcokrajowiec - Mohammed Habib Necib. Algierczyk jednak długo nie mógł zagrać w oficjalnym meczu z powodu wydłużającego się oczekiwania na certyfikat zawodnika, który miał zostać przekazany przez tamtejszą federację piłkarską. Gdy Mohammed w końcu zadebiutował, sezon dobiegł końca.

Fot. "Habib" - pierwszy w historii GKS-u obcokrajowiec

Po sześciu wygranych meczach z rzędu gracze GKS-u zakończyli sezon na 8 miejscu. Najlepszym strzelcem drużyny był 39-letni kapitan zespołu - Dariusz Stocki (13 bramek). Do IV ligi awansowała Victoria Żmudź, a ligę opuścić miały trzy ostatnie zespoły - Ruch Izbica, Agros Suchawa oraz Start II Krasnystaw. Po zakończeniu sezonu rezerwy Chełmianki nie zgłosiły do rozgrywek swojej drużyny, dzięki temu w Chełmskiej Klasie Okręgowej utrzymał się Ruch Izbica jako najwyżej sklasyfikowany spadkowicz.

Fot. Zbigniew Lepionka uhonorowany Srebrną Honorową Odznaką PZPN podczas I Gali ChOZPN (źródło foto: nowytydzien.pl)

 

W kolejnej edycji Pucharu Polski przyszło ponownie zmierzyć się z Granicą Dorohusk. Tym razem na boisku w Pławanicach. Po trzech bramkach Piotra Ciejaka i jednym Marcina Piecha zwyciężyli gospodarze 4:0. W II rundzie nasza drużyna zmierzyła się ze Spartą II Rejowiec Fabryczny. Na bramki Marcina KiejdyMichała Chybiaka i Daniela Barabasza dwukrotnie odpowiedział Tomasz Janas, jednak na wyrównanie zabrakło już czasu i do III rundy pucharowej awansowała Sparta.

W 2012 roku piąty raz z rzędu halowym mistrzem została drużyna z Pławanic. Ponadto królem strzelców turnieju został Tomasz Janas (strzelec 12 bramek). Drugie miejsce zajął Kłos Chełm, a trzecie Granica Dorohusk. GKS w turnieju wystąpił w składzie: Przemysław Jakubiec, Damian Wiśniewski, Mirosław Neckar, Artur Stocki, Dariusz Stocki, Rafał Bochen, Tomasz Bochen, Piotr Ciejak, Tomasz Janas, Michał Gąsiorowski, Michał Filipczuk, Damian Szpakowski, Robert Hawyluk, Mohammed Habib Necib, Sebastian Dudko, Zbigniew Lepionka, Przemysław Krop i Grzegorz Antoniak.

Fot. Drużyna Pławanic Kamień w grupie eliminacyjnej Halowych Mistrzostw ChOZPN w 2012 roku

Górny rząd od lewej: Tomasz Bochen, Dariusz Stocki, Damian Wiśniewski, Michał Gąsiorowski, Robert Hawryluk, Michał Filipczuk, Rafał Bochen. Dolny rząd od lewej: Mirosław Neckar, Tomasz Janas, Sebastian Dudko, Przemysław Jakubiec, Mohammed Habib Necib, Piotr Ciejak.

 

Fot. Kapitan GKS-u Dariusz Stocki odbiera z rąk prezesa ChOZPN Anatola Obucha puchar za I miejsce

 

Fot. Tomasz Janas odbiera nagrodę dla najlepszego strzelca turnieju

 

Fot. GKS Pławanice Kamień - triumfator Halowych Mistrzostw ChOZPN w 2012 roku 

Górny rząd od lewej: Zbigniew Lepionka, Dariusz Stocki, Artur Stocki, Rafał Bochen, Tomasz Bochen, Mohammed Habib Necib, Robert Hawryluk, Artur Świstowski (przyjaciel drużyny), Grzegorz Błaszczak (kierownik). Dolny rząd od lewej: Przemysław Krop, Grzegorz Antoniak, Tomasz Janas, Przemysław Jakubiec, Mirosław Neckar, Grzegorz Ożóg (kierownik). 

 

Tabela 14. Tabela ligowa po sezonie 2011/2012 (źródło: http://www.90minut.pl/liga/0/liga5886.html)

 

Kolejny sezon to kolejne zmagania w Chełmskiej Klasie Okręgowej. Liczba drużyn występujących w rozgrywkach powróciła do właściwego porządku - 14 drużyn. Zespół Pławanic po raz kolejny prowadziła dwójka Hawryluk-Lepionka, a kadrę seniorów wzmocnili juniorzy: Paweł UstapiukMichał PogorzelecTomasz Rzeszut oraz Kacper Nestorowicz.

Fot. Kadra seniorów Pławanic w sezonie 2012/2013

 

Na przestrzeni całego sezonu GKS miał problem z ustabilizowaniem swojej formy, gdzie dobre mecze przeplatał tymi gorszymi, plasując się na ostatecznie na 9 lokacie. Najlepszym strzelcem drużyny ponownie został Dariusz Stocki (14 goli). Najlepszą drużyną w sezonie 2012/2013 był Hetman Żółkiewka, który wywalczył awans do IV ligi lubelskiej. Z kolei Tatran Kraśniczyn i Vitrum Wola Uhruska musiały opuścić szeregi "piątoligowców". Spadek Vitrumu do chełmskiej A-Klasy spowodował, że GKS Pławanice Kamień stał się najdłużej nieprzerwanie grającym klubem w Chełmskiej Klasie Okręgowej (niegdyś nazywaną Ligą Okręgową) na przestrzeni ostatnich 20 lat. 

W I rundzie Pucharu Polski zawodnicy Pławanic zmierzyli się z Kłosem Chełm. Spotkanie odbyło się w Rożdżałowie. Po regulaminowym czasie gry na boisku utrzymał się wynik bezbramkowy i konieczna była dogrywka, w której Kłos po bramkach Pawła Króla, Piotra Poznańskiego i Mateusza Szpilskiego wygrał 3:0. 

Nie udało się zawodnikom Pławanic po raz szósty z rzędu zdobyć Halowego Mistrzostwa ChOZPN. W 2013 roku w turnieju zwyciężyła IV-ligowa Victoria Żmudź. Na drugim miejscu uplasowała się Sparta Rejowiec Fabryczny, a na trzecim została sklasyfikowana nasza drużyna. Zespół GKS-u reprezentowali: Sebastian Dudko, Mateusz Paluch, Rafał Bochen, Mirosław Neckar, Tomasz Bochen, Piotr Ciejak, Tomasz Janas, Michał Filipczuk, Mohammed Habib Necib, Damian Wiśniewski, Damian Szpakowski, Robert Hawryluk, Artur Stocki, Przemysław Jakubiec.

Po zakończonym sezonie Dariusz StockiZbigniew LepionkaRafał Bochen oraz Tomasz Bochen zapowiedzieli zakończenie przygody z piłką. Decyzje zawodników zbiegły się z obchodami XX-lecia klubu. 

 

Tabela 15. Tabela ligowa po sezonie 2012/2013 (źródło: http://www.90minut.pl/liga/0/liga6422.html)

 

 

ciąg dalszy nastąpi ..

Składki

Moja Płatność

Spotkania

Terminarz

Seniorzy

Kolejka: 3

Bug II Hanna  3 : Vojsławia Wojsławice
Sawena Sawin  0 : Sinko Energy Bezek
Astra II Leśniowice  1 : Tatran Kraśniczyn
Więcej na Łączy Nas Piłka

LikeBox

Wspiera nas

GMINA KAMIEŃ

Statystyki

Statystyki są odświeżane co godzinę.

Liczba odwiedzin dzisiaj: 0

Liczba odwiedzin łącznie: 393

Statystyki Szczegółowe